طراحی مطب دندانپزشکی

مرکز بوم آرچی متخصص در امر طراحی مطب میباشد و پروژه های زیادی را در زمینه طراحی مطب دندانپزشکی و پزشکی انجام داده است. همچنین علاوه بر آن این رضایت خود باعث می شود، که فرد در صورت داشتن بیماری مجدد دوباره به همان مطب و یا کلینیک بازگردد، و یا آن را به دوستان و آشنایان خود معرفی کند. از آنجایی که برخی افراد به هنگام رفتن به مطب های دندان پزشکی ممکن است با استرس و نگرانیهای زیادی مواجه شوند، طراحی اصولی و صحیح در این محیط میتواند تاثیر خوبی روانی بر بیماران داشته باشد. نخستین مسئله ای که باید در طراحی جایگاه منشی در نظر بگیرید این است که آن را در نقطه ای از کیلینیک قرار دهید که مراجعین بتوانند به راحتی آن را پیدا کنند. این در حالی است که با کمک تغییراتی در طراحی و دکوراسیون داخلی مطب ها، اتاق انتظار و اتاق پزشک فضای استرس آور سابق تبدیل به محیطی آرامش بخش خواهد شد.

اگر قصد طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی کودکان را دارید و یا تمایل دارید قسمتی از فضای مطب را به صورت جداگانه برای رسیدگی به کودکان در نظر بگیرید نیاز است که یک سری از موارد را پیاده سازی کنید. 9- نکتهی حائز اهمیت در طراحی مطب و کلینیک پزشکان این است که، به مکان مشخصی برای نگهداری از ابزار و تجهیزات پزشکی نیاز دارند. که مطب های کوچک را هم می توان بازسازی یا طراحی کرد. در راستای طراحی داخلی مطب دندانپزشکی یکی از عوامل بسیار مهمی که تاثیرگذار می باشد، بازدید از مکان مورد نظر می باشد. ممکن است در نگاه اول کلینیک زیبا به نظر برسد، اما بهره وری از آنها بسیار پایین است. گاهی ممکن است در هنگام معاینه در قایق بسیار طولانی را در یک مطب باشید این کار ممکن است برایتان خوشایند نباشد و بسیار کسل کننده باشد .

بنابراین در چنین شرایطی می توانید صندلی های بخش انتظار را به نحوی طراحی کنید که نزدیک به یکدیگر قرار داشته و امکان تعامل مراجعان با یکدیگر را فراهم کند. در اغلب موارد دیده شده که طراحی داخلی مطب دندانپزشکی و انواع مراکز درمانی دیگر با پلان باز، توانسته تغییر چشمگیری داشته باشد و از این جهت منحصر به فرد باشد. به طور مثال در طراحی دکوراسیون مطب پزشکان، می توان در سالن انتظار از مبل های زیبا و در عین حال راحتی استفاده کرد، تا بیماری که در سالن انتظار از آن ها استفاده می کند احساس خوب و دلپذیری داشته باشد.

به همین جهت مهم ترین چیزی که در استاندارد اولیهای که در طراحی داخلی مطب دندانپزشکی باید رعایت شود. کدام رنگ ها در طراحی داخلی مطب روانشناسی توصیه می شوند؟ طراحی کلینیک روانشناسی همیشه یک نتیجه ایده آل دارد، زیرا هیچ یک از ما به اندازه یک روانشناس درباره روان انسان و اینکه چه چیزی می تواند تأثیر مثبت یا منفی بر آن بگذارد، نمی دانیم. استفاده از چراغهای رومیزی در دکوراسیون مطب روانشناسی برای دیدن چهرهی افراد انتخاب بهتری است. برخلاف هزینه های مربوط به بحث اجرایی ساختمان هزینه طراحی مطب دندانپزشکی را می توان بر اساس مشخصات پروژه مشخص نمود هزینه طراحی مطب به چند فاکتور بستگی دارد.

مطالبی که در مبلمان اداری برای طراحی فضای بهداشت و درمان، تابلویی مناسب است. ترالیهای دندانپزشکی دارای تنوع رنگ بالایی هستند که میتوانید با انتخاب رنگ مناسب به مطب خود زیبایی طراحی داخلی کلینیک روانشناسی دوچندانی دهید. رعایت اصول بهداشتی یک امر مهم در کار پزشکان و مطب، کلینیک و بیمارستان می باشد، پس بهتر است در طراحی این قسمت از فضای کلینیک و مطب اهمیت ویژه ایی به کار برده شود. جهت طراحی داخلی مطب برای چشم پزشکی باید قواعد چیدمان دکوراسیون داخلی را رعایت کرد. در ادامه به نکاتی که باید در طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی به آن توجه داشت و رعایت کرد اشاره می کنیم. هر مکانی، بسته به نوع فعالیت و جایگاهش، دکوراسیون خاص خود را می طلبد و برای چیدمان آن مکان باید ظرافت ها و نکاتی را رعایت کرد، زیرا هیچ دو مکانی نمی تواند واکنش مساوی و مشابهی داشته باشد. در واقع ، این یکی از سریعترین بخشهای اقتصاد است که هیچ نشانه ای از کندی آن وجود ندارد. همانطور که گفتیم ، طراحی دکوراسیون تا حد زیادی به صنف آن مرتبط می شود، برای مثال قطعا دکور مناسب برای یک فروشگاه پوشاک و لباس نسبت به فروشگاه لوازم آرایش و بهداشتی متفاوت خواهد بود؛ هر چند که برخی از موارد کلی بین تمامی پروژه ها مشترک هستند.

این به خاطر این است که هنگامی که فردی بیمار و یا مریضی وارد مطب می شود نیاز به آرامش دارد و نباید فضای مطب در او استرس و تشویش ایجاد کند. نوپردازی باید به گونهای باشد که مزاحمتی برای پزشک و بیمار ایجاد نکند باید سعی کنید از تم سفید برای نورپردازی در فضای درمانی استفاده کنید .نحوه تابیده شدن نور باید به گونهای باشد که محل معاینه را روشن کند همچنین باید نور را به صورت مات پرتاب کند یعنی شما می توانید از استفاده از کاهش دهنده های نور استفاده کنید. سفید رنگی است که علاوه بر زیبایی نور را به خوبی بازتاب می کند و موجب آرامش افرادی که در آنجا هستند می شود، بنابراین پیشنهاد ما برای رنگ کلینیک ماد نظر سفید می باشد. با این وجود، هنگامی نور و رنگ به خوبی کنارهم قرار گیرند، فضایی پویا و فراموش نشدنی را ایجاد میکنند. برای مادران شیرده،و بیماران با شرایط خاص(به خصوص در مطب های روان درمانی)فضای خصوصی در نظر بگیرید. با استفاده و ترکیب رنگ هایی مانند سبز و زرد می توانیم حس امیدی را به بیماران و نوزادان عزیز ببخشید و یا با استفاده از رنگ های آرام بخش آرامشی را به بیماران در زمانی که در مطب سپری کنند انتقال بدهیم که تمامی این ها باید هنگام طراحی در نظر گرفته شود .

در طراحی و اجرای دکوراسیون مطب زنان، از رنگ های روشن و جذاب استفاده می شود. هزینه طراحی و اجرای معماری داخلی مطب چقدر میشود؟ در اجرای دکوراسیون سالن زیبایی باید برای نگهداری وسایل و تجهیزات یک فضای مشخصی را در نظر بگیرید. معمولاً یک کابینت را اختصاص به وسایل مورد نیاز میدهند که معمولاً در گوشه اتاق های معاینه و یا نزدیک به آن است. اگر دقت کرده باشید برای طراحی کلینیک از رنگهای روشن استفاده میکنند سفید همیشه در رنگ ها راس قرار دارد و تقریبا اولین رنگی هست که هر کسی برای یک کلینیک انتخاب می کند. در کلینیک های زیبایی رعایت اصول بهداشتی اهمیت بسیار بالایی دارد که باید آن را در طراحی لحاظ کنید. به منظور آن که بتوانید طراحی دکوراسیون داخلی مطب زنان را به شکل مناسبی انجام دهید و نتیجه لازم را از این کار دریافت کنید، لازم است تا بدانید که چه مولفه هایی برای این مدل از طراحی نیاز است و یا چه ویژگی هایی را باید در این مورد رعایت کرد؛ همگی این موارد در ادامه این مقاله مطرح شده اند. برای مثال طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی کودکان و یک کلینیک ترمیم و زیبایی دندانپزشکی متفاوت از یکدیگر خواهند بود.

ولی سبک مدرن سبکی است که امروزه نه تنها در طراحی مطب، بلکه در بخشهای خدماتی و تجاری بسیار طرفدار دارد. و این دلیل بسیار خوبی است که بسیاری از کلینک های مدرن دنیا، در طراحی داخلی ساختمان های خود از این رنگ آرام بخش استفاده ی فراوان می کنند. آرل فعالیت خود در زمینه دکوراسیون داخلی و معماری در سال 1383 آغاز کرد، و در طی این چند سال اخیر توانسته است، پروژه های بسیاری در زمینه درمانی، اداری، تجاری و فضاهای عمومی در ایران و جهان طراحی و اجرا کند، که می توان به بیمارستان زاهدان، بیمارستان بهمن، کلینیک زیبایی میرعماد، داروخانه سمنان، و مطب پزشکی زنان، و کلینک چشم پزشکی در اسلو نروژ اشاره کرد.

پس طراحی مطب و طراحی کلینیکی که با استفاده از وسایل های به روز و پیشرفته انجام شده باشد، قطعاً می تواند رضایت افراد را به دنبال داشته باشد. سالهاست که ظاهر و احساس بیشتر چیدمان مراقبت های بهداشتی کاملاً استاندارد است. در نقشه مشخص می شوند تا زمان شروع طراحی، تجهیزات با توجه به این موارد چیدمان شده و از آسیب به آن ها نیز جلوگیری شود. این مسئله باعث می شود تا به طراحی دکوراسیون کلینیک زیبایی بیشتر از حد معمول توجه شود. در طراحی داخلی بهتر است در اتاقهای کلینیک از پنجره استفاده کنید زیرا باعث تهویه به صورت طبیعی می شود. از طرفی معمولا در استفاده از رنگ های جیغ و یا تیره مانند قرمز، مشکی، نارنجی، زرد و … در برخی از بخش ها مانند سالن انتظار و میز منشی می توانید پارتیشن را از جنس شیشه انتخاب کنید تا ارتباط بصری بین این دو فضا حفظ شود. اصول طراحی داخلی مطب و کلینیک: در طراحی داخلی مطب و کلینیک بایستی حتما اصول اولیه رعایت شود تا بتواند محیط و فضا را برای بیمارانی که ممکن است ساعت ها مجبور باشند به انتظار بنشینند دلپذیر و آرام نماید.

اما اگر رنگ سفید به نظرتان سرد و خنثی می باشند می توانید آن را با یک رنگ تضاد ترکیب کنید و ترکیب این دو میتواند یک ماهیت بسیار زیبا را برای شما به ارمغان بیاورد. تمامی موارد گفته شده تنها یک روی سکه است. مثلا ترالی دندانپزشکی یکی از این موارد است. همه ما میدانیم که دکوراسیون ، روح اصلی یک مکان است. سعی کنید از به کار بردن جزئیات و عواملی که در فضا نقش مهم و کاربردی ندارند جلوگیری کنید. اتاق انتظار یکی از مهم ترین مکان هایی است که بیمار بیشتر وقت خود را در مطب در این مکان سپری می کند از این رو بهتر است در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی اتاق انتظار حساسیت لارم را به خرج دهید. سالن انتظار در طراحی داخلی کلینیک زیبایی نقش عمدهای دارد.