شیر یکطرفه چک ولو پنوماتیک با سایز دنده 1 4 اینچ پارس نیوماتیک نید صنعت | kasrasaran

هر چه زاویه سیتینگ بزرگتر باشد، مسیر حرکت دیسک کمتر می شود و در نتیجه شیر سریع تر بسته می شود. یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب شیر یک‌طرفه، حداقل فشار برای کار کردن ولو می‌باشد. شیر یک طرفه با دیسک کج در نوع ویفری (Wafer Type) و نوع لاگی (Lug Type) موجود است. یکی از ویژگی های مثبت چک ولو سردخانه، اتوماتیک بودن آن است و و عملکرد آن کاملا اتوماتیک بوده و  انسان در عملکرد آن دخالت بسیار ناچیزی خواهد داشت. اگر فشار سیال در ورودی آن به اندازه لازم نرسد، شیر عمل نخواهد کرد.

قطعات یدکی شیر یک طرفه یا چک ولو (Check Valve or Non-Return Valve)

برای تنظیم سرعت بسته شدن دیسک ها هنگام برگشت سیال و جلوگیری از آن، همچنین به منظور کمک به آب بندی بهتر و بیشتر، در پشت این دیسک ها فنر های ارتجاعی تعبیه شده شیرآلات صنعتی است. این شیر ها برای سیال هایی که فشار بالا و آشفتگی (ضربه قوچی) دارند، می تواند بسیار کاربردی باشد. شیر یک طرفه دابل دیسک با کم ترین افت فشار باز شده و سیال را از خود عبور می دهد. با توجه به درخواست مشتری، شیر دابل دیسک تا سایز 88 اینچ تولید می گردد. در شرایطی که برای یک دیسک مشکلی یا گرفتگی ایجاد می شود، از طریق دیسک دوم جریان سیال برقرار خواهد بود و با خرابی یک دیسک خط لوله مسدود نخواهد شد. شکل 1 نمونه ای از یک شیر یکطرفه فنری ” شیر چک ولو فنری “را نشان می دهد و در شکل 2 اجزای اصلی نشان می دهد که جهت جریان را نیز نشان می دهد.

  • مادامیکه فشار سیال همچنان بالا باشد، مسیر عبوری سیال نیز باز میباشد (کجرابند باز است).
  • از آنجا که شیر دریچه یک طرفه فقط در یک جهت کار می کند ، شناختن جهت گیری صحیح نصب بسیار مهم است.
  • همانطور که گفته شد چک ولو یا شیر یک طرفه جریان سیال عبوری از خود را فقط در یک جهت برقرار می کند.
  • به صورت کلی زمانی که سیال در جهت درست در حال حرکت هستند، فشاری ایجاد می شود که باعث منحرف شدن درپوش شیر شده و جریان برقرار می شود.
  • این شیرها به طور گسترده در صنایع گرمایشی و تهویه مطبوع کاربرد دارند و به علت سادگی طراحی و ساخت، در ابعاد بسیار بزرگ و تا قطر 72 اینچ تولید می­‌شوند و نسبتاً فضای کمی را اشغال می­‌کنند.

شیر یکطرفه چک ولو پنوماتیک با سایز دنده 1 4 اینچ پارس نیوماتیک نید صنعت | kasrasaran

این دیسک فقط در یک جهت می تواند تغییر جهت دهد و با حرکتی شبیه آونگ، مسیر عبور جریان سیال را باز و بسته می کند. با به حرکت در آمدن سیال قبل چک ولو و افزایش فشار پشت لولا، دیسک از قسمت لولا باز شده و جریان سیال از شیر عبور می کند. این شیر غیر برگشتی از جنس برنج که آلیاژ مس و روی است، ساخته می شود و همانطور که از نامش پیداست، از بازگشت سیال به خط ممانعت می کند.

ای توپی یوکوگاوا مدل AVP300

اغلب اوقات ، یک پیکان روی محفظه سوپاپ وجود دارد تا جهت گردش را نشان دهد. در غیر این صورت ، برای اطمینان از نصب در جهت جریان مورد نظر ، باید ” شیر چک ولو ” را بررسی کنید. اگر به عقب برگردد ، جریان قادر نخواهد بود از طریق سیستم حرکت کند و ایجاد فشار باعث ایجاد خسارت می شود.

اگر سایز درست چک ولو سردخانه انتخاب شود، دیگر نیاز به سرویس های دوره‌ای نیست و طول عمر آن نیز بالا خواهد رفت. همچنین چک ولو سردخانه باید کاملا درست در موقعیت باز یا بسته قرار گیرد در غیر این صورت باعث لرزش در دیسک خواهد شد. موقعیت قرارگیری آن باید به گونه ای باشد که باعث ایجاد لرزش در دیسک نشود. همانطور که اشاره شد، از چک ولوها در بسیاری از مشاغل و صنایع استفاده می شود که یکی از موارد استفاده از آن ها سردخانه ها می باشد. چک ولوها دارای انواع و مدل های مختلفی هستند و در انتخاب درست آن ها باید دقت فراوان به کار گرفته شود. شیرهای چک ولو پی وی سی ( شیر یکطرفه PVC ) اغلب در سیستم های آبیاری و مدیریت آب استفاده می شوند.