شیر پروانه‌ ای چیست چه انواعی دارد چه کاربردهایی دارد از جه قسمتهایی ساخته شده | kasrasaran

علاوه بر شیرهای پروانه ای، از سایر شیرهای صنعتی در صنایع مختلف استفاده می شود. در  شیر پروانه ای هم مرکز یا متحدالمرکز ساقه از خط میانی دیسک که در مرکز سوراخ لوله است عبور می کند. شیر پروانه ای (butterfly valve) نوعی شیر سریع بازشو است که می تواند مسیر سیال را با یک چرخش 90 درجه باز یا بسته کند. این شیر بیشتر به عنوان قطع یا وصل کننده جریان استفاده می شود. بنابراین همانطور که می بینیم آلیاژهای مختلفی می تواند در ساخت شیرآلات استفاده شود.

شافت شیر پروانه ای

باترفلای ولو اولین بار در قرن هجدهم توسط جیمز وات در ماشین بخار استفاده شد؛ بعد از رشد فناوری، ابعاد این شیرها کوچک تر شد و دوام این شیر صنعتی هم در مقابل دما و… مقاوم تر شد. شیر پروانه‌ای طبق استاندارد API,DIN از نظر نوع اتصال به انواع زیر دسته بندی می شود. نکته قابل توجه در مورد نصب شیرهای پروانه ای این است که نشیمنگاه آن ها باید در حالت باز باشد.

قیمت روز شیر پروانه ای

سرویس سیال خورنده به شیرهایی نیاز دارد که از فولاد ضد زنگ، یک سوپرآلیاژ مبتنی بر نیکل کروم یا سایر مواد مقاوم‌ ساخته‌ شده این فرم تماس باشند. انتخاب یک شیر صنعتی نامناسب برای صنعت شما، باعث می شود تا دوام و استحکام این شیرها کاهش یابد. به همین دلیل قبل از هر چیزی شما باید بدانید شیر پروانه ای چیست و انواع شیرهای پروانه ای را بشناسید. شیر پروانه ای با عملگر پنوماتیک به عنوان پر سرعت ترین شیر پروانه ای در باز و بسته کردن مسیر سیال استفاده می شود.

  • از سوی دیگر، دریچه‌های مواد جامد باید دارای آب‌بندی باشند که در داخل لوله قرار گیرد تا از انسداد جریان جلوگیری شود و از تجمع مواد در شیر جلوگیری شود.
  • با توجه به پیشرفت تکنولوژی، یک مدل شیر پروانه ای با محرک برقی تولید شده تا برای باز و بسته کردن شیر، به وسیله نیروی برقی انجام شود.
  • دریچه‌های پروانه‌ای جایگزین عالی (و ارزان‌تر) برای گلوب و سایر شیرهای کنترلی در کاربردهایی هستند که دقت 1 تا 2 درصد قابل قبول است.
  • ضعف شیرهای فولاد کربنی مقاومت کم نسبت به خوردگی است (که می توان با افزودن رنگ های بیرونی یا مواد آستری داخلی مانند تفلون این ضعف را بهبود داد).
  • با توجه به نوع کاربرد می توانید از هر کدام از این شیرها استفاده کنید.

شیر پروانه‌ ای چیست چه انواعی دارد چه کاربردهایی دارد از جه قسمتهایی ساخته شده | kasrasaran

اگر سیستم شما باید به سرعت ایزوله یا متوقف شود، به یک محرک سریع در شیر پروانه ای شما نیاز است. عملکرد سریع را می توان توسط محرک های هیدرولیک یا پنوماتیک در ترکیب با یک شیر برقی ارائه کرد. محرک های الکتریکی همچنین می توانند در زمانی که سرعت موتور محرک بالا است، محرک سریعی را ارائه دهند.

در حالت بسته، دیسک  مجرای شیر را مسدود می کند و در حالت باز، دیسک اجازه عبور جریان را می دهد. یک ربع گردش لازم است تا شیر از حالت کاملا باز به حالت کاملا بسته درآید (و این حرکت را می توان به همان سرعت شیرهای توپی انجام داد). از آنجایی که این نوع شیر دارای وزن و قیمت پایین است، محبوبیت بالایی دارد. طراحی این نوع شیر، به منظور آب بندی در برابر اختلاف فشار دو طرفه می باشد تا از برگشت جریان سیال جلوگیری کند. لازم است بدانید انواع عملگر برقی، گیربکسی، پنوماتیک و اهرمی بر باترفلای ولو ویفری قابل نصب است. این محصول به منظور کنترل و انسداد یا قطع و وصل جریان سیال مربوطه به وسیله اهرم، گیربکس و پنوماتیک و برقی و هیدرولیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

شیر پروانه ای ویفری اهرمی PN16