سیم جوش چیست؟ معرفی انواع مختلف سیم جوش و کاربرد آن ها | foulka

ابتکار تولید الکترود جوشکاری در ایران پساز مطالعات و بررسی‌های به عمل آمده توسط سه نفر از متخصصین و پیشکسوتان صنعت کشور در اردیبهشت ماه 1338 شکل مفتول گرفت. با توجه به افزایش تقاضای داخلی برای انواع الکترود، شرکت صنعتی آما پس از ساخت و تجهیز سه خط تولیدی جدید ظرفیت تولیدی خود را در سال 1342 به 2200 تن افزایش داد. شرکت تولیدی مفتول جوشکاری سیتاک تولید کننده انواع سیم جوش با گاز محافظ در سال 1390 فعالیت خود را آغاز نمود .

  • اما این خاصیت اکسیدکنندگی مانع استفاده از سیم جوش CO2 برای جوشکاری عناصری که اکسید شونده قوی هستند می‌شود، به‌طوری‌که برای جوشکاری آلومینیوم، مس، منگنز و نیکل و همچنین جوشکاری تیک (جوشکاری با آرگون) نامناسب می‌شود.
  • این مسئله به تولید محصولات تخصصی در این زمینه منجر شده که در ادامه با آنها آشنا می شویم.
  • در این روند، اکسیژن به شکل مولکول‌هایی با حرارت بسیار زیاد ساخته می شود و سپس، با مونواکسید کربن به بخش پایینی ستون منتقل میگردد.
  • حال اگر بخواهیم این فرایند را بهتر توضیح دهیم، باید بگوییم اکسیژن به‌صورت مولکول‌های بسیار داغی تشکیل می‌شود و همراه با مونواکسید کربن از محل تشکیل خود که بالای ستون قوس است به بخش پایینی ستون حرکت کرده مجدد ترکیب می‌شوند.
  • از دیگر مشکلات جوشکاری CO2 در تغذیه سیم جوش مهره ای که برای محکم کردن قرقره در جای خود استفاده می شود، «مهره نگهدارنده قرقره» نامیده می شود و برای نگه داشتن قرقره در جای خود و جلوگیری از چرخش آزاد است.

برای همین شما می‌توانید بر اساس بودجه خود یک سیم جوش قیمت مناسب را خریداری نمایید. الکترود همچون سیم جوش قطعه‌ای است که برای پر کردن فضای خالی و اتصال بین قطعات استفاده می‌شود. الکترود از جنس فلز بوده که توسط یک پوشش به نام فلاکس دور تا دور آن احاطه شده است. برای همین الکترود جریان برق را از خود عبور داده و از یک سمت خود جریان الکتریسیته را ایجاد می‌کند. اما تفاوت سیم جوش و الکترود در چیست؟ هر دوی این مواد جهت ایجاد اتصال و پر کردن فضای خالی بین قطعات استفاده می‌شوند. برای انتخاب بین سیم جوش و الکترود باید به عوامل مختلفی مانند جنس قطعه مورد نظر، موارد استفاده از آن و … توجه داشت.

تماس با ما

سیم جوش چیست؟ معرفی انواع مختلف سیم جوش و کاربرد آن ها | foulka

دی‌اکسید کربن ایمنی خوبی دارد؛ اما لازم است در اتاقی که این جوشکاری انجام می‌شود به علت تولید گاز سمی مونواکسید کربن و گازهای ازن برای ایجاد سیستم تهویه مناسب باید اقدام شود. گاز دی‌اکسید کربن که در کپسول‌های سبزرنگ عرضه می‌گردد قیمت پایینی دارد. به علت ارزان بودن CO2 هزینه کار جوشکاری بسیار کاهش می‌یابد به‌طوری‌که این گاز در جوشکاری فولاد کاربرد بسیاری یافته است. در جوشکاری با سیم جوش CO2 سرباره به وجود نمی‌آید؛ درنتیجه جوشکار دید بهتری پیداکرده و به‌طور کامل حوضچه مذاب را می‌بیند. در انتها جوشکاری co2 دارای اجزای مختلفی است، هر یک از این لوازم نقش مهم و بسزایی در کیفیت بسزایی در  خروجی کار، سرعت کار و کاهش هزینه ها برای شما دارند. از این رو انتخاب لوازم با کیفیت و دقت به جزئیات همیشه حائز اهمیت است.

سیم جوش CO2 سایز 1 آما

در ادامه کار این مفتول از قسمت شلنگ عبور می کند و به تورچ جوشکار می رسد تا با قوس الکتریکی و ذوب آن باعث ایجاد حوضچه مذاب می شود. در این حین جوشکار با فشار دادن دکمه تورچ به صورت همزمان سیم جوش CO2 و گاز کربن دی‌اکسید را در فضایی که قوس الکتریکی تشکیل شده وارد می کند. در نگاه اولیه از دید عامیانه مردم شاید تفاوتی بین الکترود و سیم جوش مشاهده نشود در صورتی که تفاوت هایی بین این دو ابزار جوشکاری وجود دارد که حتی بسته به نوع و روش جوشکاری استفاده از آنها متفاوت می باشد. از سیم جوش برای جوشکاری مگ استفاده می شود که در آن فرآیند جوشکاری با قوس الکتریکی و با گاز محافظ انجام می شود که بیشترین استفاده از این روش برای جوشکاری گوشه های فولادی است. قابل ذکر است جوشکاری قوس الکتریکی با گاز محافظ ( Gas Metal Arc) به دو روش MIG و MAG دسته بندی می شود. این محصول اتصالاتی تمیز و با مقاومت بالا ایجاد می‌کند و در صنایع مختلفی کاربرد دارد.

تقاضای بالا برای فولاد در هند

شرکت دانش پرتو نقش جهان تولید کننده انواع قطعات صنعتی با آلیاژ مس مورد استفاده در انواع صنایع فولاد سازی صنایع نفت و پتروشیمی صنایع سیمان صنایع ریلی … سیم جوش دی اکسید کربن یا CO2، نقاط مثبت و منفی بسیاری دارد که با توجه به کاربردهای متنوع این محصول، آشنایی با آن‌ها خالی از فایده نیست. همان‌گونه که پیشتر گفتیم، هر جایی که عمل جوشکاری انجام شود، نیاز به سیم جوش نیز خواهیم داشت. سیم جوش CO2 بیشتر برای کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما به دلیل خاصیت اکسید شدگی که در بخش عملکردها به آن اشاره کردیم، ممکن است در بعضی موارد برای استفاده مناسب نباشد.